KözéletÖrökre kihunyt a tanyavilág valódi lámpása

2011. augusztus 31., szerda
 

Ma délután 2 órakor a Szent István Templomban búcsúztatták Herczeg Mihály  nyugalmazott levéltárvezetőt, korábbi önkormányzati képviselőt, a Szeremlei Társaság alapító tagját és tiszteletbeli elnökét, Hódmezővásárhely díszpolgárát. Életének, munkásságának és Hódmezővásárhely kulturális életében betöltött szerepének méltatását követően, hamvait a Szent István templom urnakápolnájában helyezték örök nyugalomra.

 

(Fotó: VH)

 

 

Herceg Mihályra emlékezünk

 

Ritka az olyan ember, aki önmagát alkotja meg. Herczeg Mihály ebbe a nemes embercsoportba tartozott, ezért övezte tisztelet és megbecsülés. 1926-ban Békéssámson határában, paraszti családban született. A család, a természet közelsége, benne a föld szeretete egész életét meghatározta. Elemi iskoláját Orosházán kezdte. „A tanyán magam is szántottam, boronáltam, ekéztem a kukoricát” – írta egyik önéletrajzában. A jó képességű fiút osztálytársai arra sarkallták, hogy jelentkezzen a gimnáziumba. A leventék után indulva Budapest ostromát Mátyásföldön élte át. Hadifogságba került, ahonnan a kivégzés elől egy ukrán tiszt futni hagyta. „Ekkortól hittem a Gondviselésben” – vallotta. 1946-ban érettségizett, 1947-ben Szegeden beiratkozott „mezei” jogásznak. Télen előadásokat hallgatott, tavasztól a tanyai munkavégzés időszakában csak vizsgázni járt. „1949 után pokollá vált az életünk” – fogalmazta, és hat szemeszter után otthagyta az egyetemet. Szüleit „szabotálás” vádjával bebörtönözték, fiukat katonának vitték. 1952-től Mátyáshalmon, Kenyerehalmon és Csomorkányon képesítés nélküli tanítóként kezdte a pedagógus pályát, utóbbi helyén évtizedig tanított. Az Árpád-kori templomrom melletti élet, az eke kivetette emberi csontok, edénytöredékek a helytörténeti kutatómunka felé irányították. Megnősült, két fia és egy lánya született, közben levelező hallgatóként biológia-földrajz szakos diplomát szerzett. Szakdolgozatát Vásárhely gazdasági földrajzából írta. Ettől kezdve helytörténeti írásai jelentek meg a helyi újságban. 1964-ben városi iskolába helyezték. Két miniszteri dicséretben részesült, és igazgatóhelyettessé választották. Közben a kutatás életformájává, helytörténeti, néprajzi tudása és publikálása mintaértékűvé vált. Kutatási eredményeit a Vásárhelyi Tanulmányok sorozatban közölte. Huszonöt évi tanítás után, 1976-ban a Csongrád Megyei Levéltár Hódmezővásárhelyi Levéltárába került, ahol 1986-ig igazgatóként dolgozott. Nyugdíjba vonulása után haláláig gazdagította a város helytörténeti szakirodalmát.

A kutatás és közlés eredményessége tudóssá és élő lexikonná változtatta, aki otthonosan mozgott a Károlyi, valamint a Csongrád és Békés megyei levéltárakban. Hatalmas életművet hagyott ránk, amely több mint 200 publikációt tartalmaz, köztük több önálló könyvet. Kiemelkedőt alkotott az új kiadású várostörténeti monográfiában, a gróf Károlyi család uradalmi gazdálkodásának föltárásában, a Somogyi Könyvtár Füzeteiben, a Móra Ferenc Múzeum évkönyvében, a Tanulmányok Csongrád megye történetéből, vagy az Orosházi tanyavilág átalakulása c. tanulmánykötetben, továbbá a Vásárhelyen épült munkásházak történetének föltárásában, a Vásárhelyi leventék háborús kálváriája című kötetben, a Szeremlei Társaság évkönyveiben, és a Hódmezővásárhelyi Életrajzi Lexikon szócikkeiben. A Pálinkafőzés Hódmezővásárhelyen, vagy a több nyelven megjelent Hódmezővásárhelyi parasztételek pótolhatatlan értéket képviselnek. Idős korára visszatért szűkebb lakóhelyének történeti földolgozásához, így született meg A városrész, ahol éltem… Susán, Lóger és Lakhat története, a Kisvállalkozások Susánban, vagy a Susáni szótár 99 szemelvénye. 1973-ban Kiváló Tanár, 1992-ben Pro Urbe, 1997-ben Péczely Attila-díjat kapott, 2001-ben Hódmezővásárhely Díszpolgára kitüntetésben részesült. 1995-től munkatársa a Révai Új Lexikonnak. 1960-tól tagja a Magyar Földrajzi Társaságnak, 1977-től a Magyar Néprajzi Társaságnak, és 1991-től haláláig a Szeremlei Társaság elnöke.

Mint tanító a vásárhelyi tanyavilág valódi lámpása volt. Igazi lokálpatrióta, aki Vásárhely szellemi vagyonát gyarapította, munkabírása és következetes kutatómunkája igazi példaképpé emelte.

 

Lázár János

polgármester, országgyűlési képviselő

 

Olvassa el ezt is!

Az egészséges bőr, haj, köröm a táplálkozással kezdődik

Az egészséges bőr, haj, köröm a táplálkozással kezdődik

Sokan a krémektől várják a csodát, pedig a bőr mégiscsak belülről épül: sejtjei a véráramon keresztül kapják a szükséges anyagokat, tehát szoros kapcsolatban van a vér- és nyirokkeringéssel, a belső szervekkel, az idegrendszerrel.
12 mérkőzés 12 győzelem

12 mérkőzés 12 győzelem

Az Atomerőmű SE U23 elleni hazai bajnokival zárta az NB I/B Zöld csoportjának alapszakaszát a Vásárhelyi Kosársuli március 31-én este.
Díjazták az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok kiállítóit

Díjazták az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok kiállítóit

Átadták a XXXI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok kiállítói részére meghirdetett elismeréseket. A háromnapos rendezvényen 220 kiállító lesz.
A szezon meccsének is beillő találkozó volt

A szezon meccsének is beillő találkozó volt

Kétszeri hosszabbításba torkolló mérkőzést játszott egymással a Vásárhelyi Kosársuli és a Veszprém április 11-én este a Hódtói Sportcsarnokban.
 

És ezt már olvasta?

Már nincs messze az 5. hely
Már nincs messze az 5. hely A kérdés az volt a Hódtói Sportcsarnokban, hogy ki játszhat majd az 5. helyért az NB I/B Zöld csoportjában.
 
Lelkes amatőrök, profi cuccok
Lelkes amatőrök, profi cuccok Április 27-én délelőtt a Hódmezővásárhelyi Rádió Klub börzét rendezett, amelyre több, mint 100 kiállító érkezett az ország több pontjáról.
 
Szúnyoggyérítés Vásárhelyen
Szúnyoggyérítés Vásárhelyen Elindult a központi szúnyoggyérítés, amelyet évek óta a katasztrófavédelem irányít, de az önkormányzat is végeztet szúnyogírtást, szükség szerint többször is egy szezonban.
 
Kazinczy-érmes lett a vásárhelyi Szántó Emese
Kazinczy-érmes lett a vásárhelyi Szántó Emese A Kazinczyról elnevezett „Szép Magyar Beszéd” versenyt, amely az eltelt hat évtized során országos mozgalommá vált.
 
Vásárhelyi lett idén az Év tűzoltója
Vásárhelyi lett idén az Év tűzoltója Április 26-án az Országos Rendőr-főkapitányság székházában a rendőrség és a tűzoltók  védőszentjének napjáról.
 
Adatgyűjtés applikációkon keresztül: valóban aggódnunk kell?
Adatgyűjtés applikációkon keresztül: valóban aggódnunk kell? A telefonos alkalmazások felhasználói viselkedést követő algoritmusai még mindig kevésbé ismert területnek számítanak.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024 2024. 15. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...