SportMegfontolt lépésekkel a győzelem felé

2015. február 1., vasárnap

Január 31-én a vásárhelyi Varga Tamás Általános Iskolában rendezett Sakk Diákolimpián összesen 52 iskolás és egy óvodás vett részt.

Az idei Sakk Diákolimpiát a hódmezővásárhelyi Varga Tamás Általános Iskolában rendezték. A helyszínválasztással kapcsolatos kérdésünkre Tőkés János sakkedző azt mondta: „kétségtelen, a matematikai gondolkodás és a sakkjáték szellemisége rokonlelkek egymással, ha másért nem is – vagy éppen azért – mert mindkét tevékenységi forma irányítása, agyunk ugyanazon részén található. Ennél fogva hol is lehetett volna ezt a két dolgot méltóbb helyen közös nevezőre hozni, mint a híres matematikusról elnevezett iskolában”- hallottuk Tőkés Jánostól.

Január 31-én a vásárhelyi Sakk Diákolimpián összesen 52 iskolás és egy óvodás vett részt. Botka Péter szervező megnyitóbeszéde után a verseny végén Ábrahám Zoltán, Bene Zoltán és Tőkés János versenyvezetők segítségével 5 fiú és 5 lány korcsoport sakkozói mérték össze tudásukat.

Az 1. korcsoportból (2006 után születettek) a lányoknál Kis Izabella és Márkus Molli Amina emelkedett ki és itt csak rájátszással dőlt el a bajnoki cím sorsa – előbbi győzelmével.
A fiúknál svájci-rendszerben 9 fordulós 2x10 perces játékidővel lebonyolított versenyen összesen 18-an álltak rajthoz, mint mindig, itt indultak a legtöbben. Ebben a mezőnyben szintén ketten, Venicz Levente és még „csak” óvodába járó Megyaszai Balázs tűnt ki a többiek közül. A két ügyes fiú csak fél-fél pontot adott le, mert egymás elleni partijukban döntetlenre végeztek. Az utánuk következő szintén kiemelkedő képességű ikreket, Patócs Richárdot és Patócs Gábort 2,5 ponttal előzték meg. A két azonos pontszámmal végzett fiatal között csupán a Buchholz-érték döntött ezúttal Levente javára.

A 2. korcsoportban (2004-2005-ben születettek) játszó lányoknál házi döntő volt, hiszen Kis-Molnár Zsuzsanna és Szénási Lili a vendéglátó iskola 3.osztályos tanulói. Kettejük között rájátszás döntött, előbbi győzelmével.

A fiúknál az ugyanazon év ugyanazon napján született két, diák Utasi Zsombor és Németh Kristóf versenyfutását láthatták a szép számmal megjelenő szülők, hozzátartozók.

A 11 fordulós körmérkőzéses formában lejátszott verseny végén mindketten 10-10 ponton álltak, így itt is rájátszást rendelt el Bene Zoltán vezetőbíró, mivel azonban ez „két királyos” döntetlen lett, ezért újabb 2x5 perces rájátszás következett, amely Utasi Zsombor győzelmével zárult.

A lányoknál a 3. korcsoportban (2002-2003-ban születettek) Berkesi Tímea egyedüli lány résztvevőként a fiúkkal egy csoportban játszott és 4 pontot szerzett.
A fiúknál Joó Bálint vitte el a pálmát Gachályi Gergő és Tápai Valér elől, akik szintén rájátszással döntötték el a második-harmadik hely sorsát!

A kevés számú résztvevő miatt összevonták a fiúk 4., 5., valamint a lányok 5. és 6. korcsoportját. A 4. korcsoportos fiúknál (2000-2001-ben születettek) nem volt kétséges az első hely sorsa. Boros Dávid esélyeshez méltóan küzdve zsebelte be az első helyet. Itt Asztalos Sándor és Dinnyés Attila osztozott az ezüst-, illetve a bronzérmen.

Csupán egy résztvevő – Dawud Savannah Rose – indult az 5. korcsoportos (1998-1999-ben születettek) lányoknál, de a négy összevont korcsoport összetett győztese így is ő lett. Ugyanebben a korcsoportban a fiúknál Kovács Ákos érdemelte meg az aranyérmet, másodikként Csíkos Ádám végzett. A legnagyobbakat (6. korcsoport, 1996-1997-ben születettek) Turák Lejla és Trieb Szilvia képviselte, akik közül előbbi arany-, utóbbi ezüstérmet szerzett.

A versenyen részt vett fiatalok többségének nem lesz sok pihenője, hiszen egy hét múlva február 7-én Szegeden, a Tisza-parti Általános Iskolában rendezik meg a megyei diákolimpiát, amelynek győztesei továbbjutnak az országos döntőbe.