KözéletMaradandó alkotások az utókornak

2013. február 19., kedd
 

„Nincs még az országnak egyetlen városa, ahol nép és művészet, kerámia és képzőművészet ennyire eggyé vált volna.” - választotta mottójául könyvének Nagy Vera a gyár jeles tervezőjének, Kajári Gyulának különösen érvényes gondolatát.

 

Fotók: VH

 

 

Az 1912-ben alapított hódmezővásárhelyi Majolikatelepről megjelent könyvében Nagy Vera néprajzkutató hiánypótló részletességgel mutatja be a város letűnt büszkeségét. A kötet szerzői bemutatóján különleges majolikatárgyakat is megtekinthettek az érdeklődők február 19-én, kedden délután öt órakor a Tornyai János Múzeumban.

 

Szomorú aktualitása a könyvnek, hogy miközben az egykor virágzó gyár ‑ a város vezetésének és a lelkes vállalkozóknak többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült megmenteni ‑ üzemcsarnokai üresen konganak, a majolika tárgyak iránt az utóbbi időben egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik magán- és műgyűjtők részéről.

 

A hiánypótló tanulmánykötetből kiderül az is, hogy a majolika, amely meghatározó elnevezése lett mindvégig az üzemnek, nem fedi a termékek pontos megnevezését. Vásárhelyen ugyanis nem ónmázas cserép (ez az igazi majolika) készült, hanem ólommázas termékek kerültek ki az itteni fazekasok kezei alól, s erre a hagyományra épített az üzem is. A majolika a mázas cserepek korabeli, de szakmailag pontatlan elnevezéseként maradt fenn a köztudatban - tárja fel a szerző.

 

A könyvből kiderül az is, hogy az üzemet az újvárosi agyagbányák és a vasútállomás közelében fekvő Hajda vendéglőből alakították ki. "A hajdani betyárfészekből, a kocsmából a művészek új otthona, alkotó műhelye, művészi edénygyár lett, így az utókorra csak az emléke marad majd fenn annak a régi veszedelmes helynek, ahol a Szabó gyerekek és Rózsa Sándor mulatoztak egykor." - írta a helyszínről Almási Gyula Béla festőművész.

 

A Művészek Majolika és Agyagipar Telepének társulási szerződését 101 évvel ezelőtt, 1912. február 5-én írták alá Endre Béla és Tornyai János festőművészek, Rubletzky Géza, Kallós Ede, Pásztor János szobrászművészek (utóbbit rendre kifelejtik az "alapító atyák" közül), Smurák József építész és Weisz Mihály csizmadia mester. Alig három hónap múlva kétezer korona forgótőkével, harminc munkással kezdte meg működését az üzem – emlékezett vissza Weisz Mihály ügyvezető, aki magát tekintette a létrehozás ötletgazdájának.

 

Tornyai János festőművész szerepe jelentősen túlértékelt közgondolkodásban - rántja le a leplet Nagy Vera egy városi toposzról. A Majolikatelep kezdeti szervezőmunkáiból aktívan kivette a részét, vezetői tevékenységet vállalva, azonban alig két évvel az alapítást követően véglegesen kilépett (már az első évben is ki akart szállni). Sőt Tornyai visszakövetelte az induláskor általa befizetett összeget is, a vállalkozás azonban nem rendelkezett olyan tartalékokkal, hogy könnyűszerrel ki tudta volna fizetni. Pénzének visszaszerzése érdekében még attól sem riadt vissza, hogy Endre Béla Mártélyon festett képeit – melyeket Tornyai mártélyi házában hagyott száradni – lefoglalta.

 

Az itt készült alkotásoknak művészettörténeti jelentőségét emeli az a tény, hogy az alapítók tevékenységéhez már a korai időkben olyan művészek csatlakoztak, mint Medgyessy Ferenc szobrászművész, Rudnay Gyula festőművész. Az alapítás után nem sokkal a részvényesekhez beszálló jeles műgyűjtő, Nemes Marcell kerámiaterveit is megvalósította a Telep. A XX. század folyamán a Hódmezővásárhelyen élt és megfordult művészek többsége a Majolikának köszönhetően kipróbálta magát a kerámia műfajában is, maradandó alkotásokat hagyva az utókorra.

Hódmezővásárhelyen szinte minden családnak volt valamilyen kötődése az üzemhez, s ma is a legtöbb lakásban felelhető néhány a Majolikagyárban készült kerámia.

 

A kötet olvasói végighaladhatnak a gyár közel száz éves történetén: „a kis magyar Fayence”-ként jellemzett kezdeti időszaktól, a második, "a világhír magaslatán" eltöltött korszakon, az ötvenes évek népművészeti műhelyén keresztül, a modern és archaikus fazekas-hagyományokon át a gyár ezredfordulóig tartó utolsó fejezetéig. Nagy Vera A hódmezővásárhelyi Majolikatelep című könyvét kedden este a Tornyai János Múzeumban  dr. Nagy Imre, a múzeum igazgatója ajánlotta a közönség figyelmébe.

 

Kapcsolódó cikkünk:

 

Vásárhely letűnt büszkesége

 

Olvassa el ezt is!

107. Gazdabál Hódmezővásárhelyen

107. Gazdabál Hódmezővásárhelyen

A délutáni lovas felvonulás és bemutató 19 órakor a hagyományos Gazdabállal folytatódott, amelyet először 1906-ba a Feket Sas Szálló avatásán rendeztek. Sok képpel!
Közel kétmilliárdot szedett be a vásárhelyi piramisjáték-szervező

Közel kétmilliárdot szedett be a vásárhelyi piramisjáték-szervező

Befejeződött a Micro-Ker Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. mintegy 23 ezer hitelezőt érintő felszámolása. A bíróság az adóst megszüntette és elrendelte törlését a cégjegyzékből.
Elkezdődtek az idei érettségik

Elkezdődtek az idei érettségik

A következő hetekben, május 3. és július 3. között 1161 helyszínen várhatóan több mint 112 700-an érettségiznek.
Adatgyűjtés applikációkon keresztül: valóban aggódnunk kell?

Adatgyűjtés applikációkon keresztül: valóban aggódnunk kell?

A telefonos alkalmazások felhasználói viselkedést követő algoritmusai még mindig kevésbé ismert területnek számítanak.
 

És ezt már olvasta?

Sztárparádé a Deja Vu Fesztiválon
Sztárparádé a Deja Vu Fesztiválon Egy hónap múlva, június 6-án  elstartol a Deja Vu Fesztivál. Három napon át egymást váltják majd a színpadokon a 90-es és 2000-es évek sztárjai.
 
Már csak egy meccs van az 5. helyért
Már csak egy meccs van az 5. helyért Az NB I/B Zöld csoportjának 5. helyéért Győr ellen játszotta utolsó hazai mérkőzését a 2023/24-es szezonban a Vásárhelyi Kosársuli.
 
Rollerezés Vásárhelyen is
Rollerezés Vásárhelyen is Vásárhelyen is bérelhetők a Lime rollerek. 250 járművel, legalább 60 parkolóhellyel indult a szolgáltatás Hódmezővásárhelyen.
 
Megkezdődtek a 31. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok
Megkezdődtek a 31. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Az állattenyésztő szakma számára ma már európai hírű a kiállításra a hazai és külföldi kiállítók 50 ezer érdeklődőre számítanak idén is.
 
Tömeg, jó hangulat - igazi majális fíling
Tömeg, jó hangulat - igazi majális fíling A cikk címét az április 30-án délután, este kilátogatóktól idéztük. A régi időket idézte a vásárhelyi önkormányzat által szervezett Népkert majálisa. Képekkel.
 
Már nincs messze az 5. hely
Már nincs messze az 5. hely A kérdés az volt a Hódtói Sportcsarnokban, hogy ki játszhat majd az 5. helyért az NB I/B Zöld csoportjában.
 
Lelkes amatőrök, profi cuccok
Lelkes amatőrök, profi cuccok Április 27-én délelőtt a Hódmezővásárhelyi Rádió Klub börzét rendezett, amelyre több, mint 100 kiállító érkezett az ország több pontjáról.