MozaikHol a legjobb élni?

2016. december 9., péntek
 
Hol a legjobb élni?

Tőlünk egy ugrásra, Bécsben a legjobb az életszínvonal a világon a Mercer idei listája alapján is. Az 1937-ben alapított patinás befektető cég minden évben elvégzett és hitelesnek elfogadott Életminőségi felmérése szerint, Bécs után Zürich és Auckland áll a második és a harmadik helyen, azután München a negyedik, Düsseldorf és Vancouver osztozik az ötödik helyen.

 

 

 

 

 

 

A Mercer cég 221 várost magában foglaló Életminőségi index listájának alapja  hagyományosan  New York, amely a 100-as index. Ettől lefelé és felfelé térnek el a világ városainak életminőségi mutatói.

A top 25 rangsorban a városok több mint a fele Európában van.

Továbbra is Bécsben a legjobb élni a Mercer legújabb, rangsora alapján. Az 1,8 millió lakosú Bécs kilencedik éve áll a toplista élén élénk kulturális életével, jó egészségügyi ellátásával és mérsékelt lakhatási költségeivel.

 

Összességében az európai városok vezetik elsősorban a listát, néhány ausztrál és új-zélandi város mellett. A lista elején nem nagyon történt változás, a második, harmadik és negyedik helyezett továbbra is Zürich, Aucklan, és München lett, míg az ötödik helyet Vancourver szerezte meg, mely a legelőkelőbb helyen végzett város az észak-amerikai kontinensről, valamint az egyetlen, ami ebből a térségből bekerült az első 10 helyezett közé.

Az ázsiai városok közül a legelső helyezett a világ ranglistán 26. helyet megszerző Szingapúr, Tokió a 44., míg Kuala Lumpur a 84 lett. A közel-keleti és afrikai térség tekintetében Dubai végzett legelöl a listán 74. helyével, Abu-Dhabi 77. lett. A Dél-Amerikai kontinens elsője, az uruguay-i Montevideo 78. az összesített listán, Buenos Aires pedig a 91.

A nyugat-európai országok közül összesen 7 szerepel az első tíz helyezett között az élhetőségi rangsorban, az előbbiekben már említett 3 mellett a 6. helyezett Düsseldorf, a 7. Frankfurt, a 8. Genova, és a 9. Koppenhága. London például csak a 40. helyet szerezte meg. Európa nyugati feléről a legrosszabb helyezést Belfast érte el a 63., míg déli feléről Athén a 85. helyével.

A Közép-Kelet-Európai régiót tekintve Prága szerezte meg a legelőkelőbb helyet, a 68-on végezve. Ljubljana a 75. Budapest a 76. lett az élhetőségi rangsorban. A régiót tekintve a legrosszabbul Kijev, Tirana és Minszk teljesített, 176., 180. és 189. helyével.

A világ legélhetetlenebb városa Bagdad lett, de a legrosszabb között van még Port-au-Prince (228.), de nem szerepelt jól Havanna (193.), Caracas (179.) és La Paz (156.) sem.

Az idei felmérésben a világ 230 nagyvárosa került értékelésre 39 kritérium alapján. A vizsgálat során olyan szempontokat vettek figyelembe, mint a város közlekedése, az oktatási, kulturális és egészségügyi szolgáltatásai, közbiztonsága és környezetvédelmi helyzete.

 

Az Egyesült Királyság városai közül London (38) a legjobb és Belfast (63) a legalacsonyabb rendű.

Globálisan nézve, a városok közül a legalacsonyabb életminőségű Khartoum, Szudán (217), Port-au-Prince, Haiti (218), N'Djamena, Csád (219), és Bangui, Közép-afrikai Köztársaság (220), Bagdad, Irak (221).


A felmérés külön górcső alá veszi azokat a városokat ahol a belső stabilitás, a bűnözés szintje, a bűnüldözés hatékonysága mellett, milyen a közbiztonság? Ebben Luxemburg vezeti a rangsor, amelyet Bern, Helsinki és Zürich követi. Bécs az ötödik helyen, míg a Genfi és Stockholm a rangsorban a hatodik és hetedik. Bagdad (221) viszont a világ legkevésbé biztonságos városa, majd N'Djamena, Csád (220), Abidjan, Elefántcsontpart (219), Bangui, Közép-afrikai Köztársaság (218) és Kinshasa, a Kongói Demokratikus Köztársaság (217) található a rangsorban.


Az amerikai kontinensen a kanadai városok uralják a rangsor  tetejét. Vancouverben (5) a legjobb az életszínvonal, ezt követi Ottawa (14), Toronto (15), Montreal (22), Honolulu (29) és San Francisco (30).

Kanadai városok vezetnek a közbiztonsági rangsorban is: Calgary, Montreal, Ottawa, Toronto és Vancouver ​​együttesen a 17.

Az Egyesült Államokban, Chicago, Honolulu, Houston és San Francisco van az élen.

 

Közép-és Dél-Amerikában, talán nem meglepő, hogy a legkevésbé biztonságos városok között Caracas (205), Port-au-Prince, Haiti (202), Bogota (196), és a jamaikai Kingston (192) áll a rangsor legalján.


Az európai városok közül közbiztonság Luxemburgban a legmagasabb, majd Bern, Helsinki és Zürich következik, nagyjából azonos pozícióban. Kelet-Európában Ljubljana (30) és Prága (47) áll a legjobb helyen, míg Moszkva (199) és Tbiliszi (215) a legrosszabb a közbiztonság tekintetében.

 

"Az európai városokról általánosságban elmondható, hogy továbbra is magas az életszínvonal, mert élvezik a fejlett és a modern városi infrastruktúrát, kombinálva kiváló egészségügyi és szabadidős létesítmények adta lehetőségekkel. De a gazdasági válság, a magas munkanélküliség és a politika iránti bizalmatlanság miatt nehéz hosszú távú jóslásokba bocsátkozni. Ausztria, Németország és Svájc, az a három ország,  ahol még mindig különösen jók az életminőségi és közbiztonsági mutatók, de ez utóbbit befolyásolhatja  a bizonytalanság és a csökkenő életszínvonal " mondja a Mercer kutatója.



Ha bolygónk másik felére is elnézünk Slagin Parakatil erről azt mondja: " Ázsia igen változatos. Az olyan országok, mint Ausztrália, Új-Zéland és Szingapúr uralják az életszínvonali és közbiztonsági rangsor tetejét részben azért, mert az infrastruktúra és a közszolgáltatásokba folyamatosak a befektetések. A másik véglet a sok olyan ázsiai város, ahol erős befolyásoló tényező a társadalmi instabilitás, politikai zűrzavar, a természeti katasztrófák, például a tájfunok.

Közel-Keletet és Afrikát együtt nézve, a Mercer rangsor szerint Dubaiban (74) a legmagasabb  az életszínvonal. Azt követi Abu Dhabi (78), Port Louis, Mauritius szigetén (82), és Dél-afrikai Cape Town (88). Johannesburg a sorban a 94., majd Victoria, Seychelle-szigeteken a  95. A rangsorban következik Tel Aviv (99), az ománi Muscat(101), és Katar fővárosa Doha (106).

Ezekhez képest, Afrika legalacsonyabb életszínvonalú városai, Bangui, Közép-afrikai Köztársaságban (220), N'Djamena, Csádban (219), Khartum, Szudánban (217), és Brazzaville, Kongóban (214) valamint Bagdadban (221).

A közbiztonság alapján a Közel-Keleten Abu Dhabiban a legjobb, utána következik Muscat (29), Dubai (39) és Doha (67).

Afrikában csak Port Louis (59) és Victoria (79) tartozik a 100-as skála alatt. Máshol a régióban, Tunisz a 140., Casablanca a 147 és a sorban Kairó a 176. A 185. Algír, azután Teherán (188), és a lista alján Tripoli (204).

A közbiztonság alapján Bagdad (221) áll a lista alján, valamint a N'Djamena, Csádban (220), az elefántcsontparti Abidjan, (219), a Közép-afrikai Köztársaságban Bangui (218), és Kinshasa, Kongói Demokratikus Köztársaságban (217).

 
 
VH-Mercer
 

Olvassa el ezt is!

Ezek a leggyakoribb karácsonyi balesetek

Ezek a leggyakoribb karácsonyi balesetek

Karácsony közeledtével nemcsak az ünnepi menüre és szeretteink ajándékaira, de családunk biztonságára is gondoljunk. 

Még halálukban is összetartoznak

Még halálukban is összetartoznak

Vajon a sírban miért van egymás felé fordított fejjel a nő és a férfi? Szenzációs és nagyjelentőségű leletek Kopáncsnál. Nézze meg a feltárás képeit!

Idén is remekeltek a Máté taekwondosok

Idén is remekeltek a Máté taekwondosok

Mogyoród adott otthont a 2024-es Diákbajnokságnak, amelyen  27 egyesület 340 versenyzővel vett részt.
Pro Urbe díj és Signum Orbis Honorantis kitüntetés 2024.

Pro Urbe díj és Signum Orbis Honorantis kitüntetés 2024.

Idén három Pro Urbe és két Signum Orbis Honorantis elismerést adományoztak március 15-én a díszközgyűlésen.
 

És ezt már olvasta?

A Föld kis vásárhelyi bajnokai
A Föld kis vásárhelyi bajnokai Az EON által a 'Föld bajnokai' címmel hirdetett pályázat egyik győztese a Hódmezővásárhely Egyesített Óvoda Oldalkosár utcai Tagintézménye.
 
A szakma kiváló tanulója döntő Vásárhelyen
A szakma kiváló tanulója döntő Vásárhelyen A 3 napos döntőt Dél Alföld egyik legjelentősebb agrárképző intézménye, a Gregus Máté Mezőgazdasági Technikum és Szakképző Iskola rendezi.
 
Együtt megélt történelem - idősek és fiatalok bevonásával
Együtt megélt történelem - idősek és fiatalok bevonásával A személyes visszaemlékezések feltárására és megőrzésére indul kezdeményezés Hódmezővásárhelyen az oral-history, az elbeszélt történelem módszerével
 
A húsvéti nagyhét közepén járunk
A húsvéti nagyhét közepén járunk 400-ban ünnepi menetben vonultak a hívek pálmaágakat lengetve az Olajfák hegyéről Jeruzsálembe. Március 24-én, a Virágvasárnappal kezdődött a nagyhét.
 
Kampánystart
Kampánystart Bejelentette indulását a Helyi önkormányzati választásokon Kovács Pál. Programját 73 pontban foglalja össze.
 
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj
A húsvéti sonka titkai: így válassz, így vásárolj Itt a húsvét, és itt a sonkaszezon is. Most megmutatjuk a legfontosabb vásárlási tudnivalókat. Öt perces olvasást megér, hogy nyugodt, "jóízű" legyen a Húsvét!
 
Mestervizsga vásárhelyi résztvevővel
Mestervizsga vásárhelyi résztvevővel Budapesten rendezte meg a Magyar ITF Taekwon-do Szövetség a Központi Edzőteremben, az idei mestervizsgákat.