MozaikHogyan táplálkozzunk télen, hogy elkerüljük a betegségeket?

2021. december 27., hétfő
 
Hogyan táplálkozzunk télen, hogy elkerüljük a betegségeket?

Megfázás, torokgyulladás, járványok, vírusok, hasmenés, emésztőszervi problémák... Tél szinte nem múlik el anélkül, hogy ezek legalább egyike át ne vonuljon a családon. De egy kis tudatossággal és odafigyeléssel mindez könnyedén megelőzhető.

 

 

 

 

 

 

 

Szervezetünk ellenálló képességét sok tényező befolyásolhatja, mint például táplálkozási hiányosságok, káros szenvedélyek, környezeti ártalmak, szociális körülmények, krónikus betegségek, lelki leterheltség vagy a mozgásszegény életmód. Legyen szó bármelyik tényezőről a vitamin- és ásványanyag-raktáraink feltöltése az egyik legfontosabb teendő, hisz szervezetünk csak abból tud építkezni, amit táplálékkal bejuttatunk.

 

Persze nem felejthetjük el pszichénk állapotának fontosságát sem. Lelkivilágunk ápolása ugyanannyi törődést igényel, mint testünké. Téli időszakban lehangoló lehet a kevés napfény, a rövid nappalok, a korai sötétedés, ami megviseli idegrendszerünket, koncentrációs képességünket.

Mivel és hogyan védekezhetünk a betegségek ellen? A megfelelően összeállított étrend és a tudatosan megválasztott hozzávalók nagy segítségünkre lehetnek immunitásunk megőrzésében, így a betegségek elkerülésében is. Lássuk, mely alapanyagok lehetnek ezek?

 

Antioxidánsok

 

A szervezetben oxidációs (különböző anyagcsere) folyamatok során szabadgyökök keletkeznek, melyek nagyon reakcióképes, káros molekulák. Felelőssé tehetők a daganatos betegségek és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásáért, valamint a gyors öregedésért. Az antioxidánsok ezeket a szabadgyököket képesek hatástalanítani. Vannak a szervezetünk által termelt antioxidánsok (enzimek, koenzimek), és vannak a táplálékainkkal bevitt antioxidánsok (például E-, C-vitamin, szelén).

 

 

Gyümölcsök

 

 

Az év végéhez közeledve is zamatos gyümölcs felhozatal áll rendelkezésünkre. A finom alma, körte, birsalma vagy citrusfélék (citrom, narancs, mandarin, grépfrút, kivi) dúskálnak az A-, C-vitaminban és a különböző rostanyagokban. Rendszeres fogyasztásuk mindamellett, hogy erősítik és salaktalanítják szervezetünket, remek gyógyítói lehetnek az ízületi gyulladásoknak, szív- és érrendszeri betegségeknek vagy emésztési panaszoknak. A birsalma íze nyersen nagyon fanyar, szinte ehetetlen, de főzve, édesítve vagy birsalmasajtként kellemes, üdítő étellé válik. Az almát, körtét fogyasszuk nyersen (ne hámozzuk meg), főzve kompótként vagy aszalva. Készíthetünk belőle levest, süteményt vagy hús mellé sütve. A citrusfélék nyersen illetve facsarva a legegészségesebbek.

 

Az évszak legkedveltebb zöldségei: a sütőtök, a cékla, a gyökérzöldségek (répák), a csicsóka, a fekete retek, a hüvelyesek és a savanyú káposzta. Tele vannak tápanyagokkal és immunitást erősítő-védő vegyületekkel, mint például B- és C-vitamin, béta-karotin, folsav, kálium, magnézium és kalcium. A zöldségek fogyasztásával karbantartjuk emésztési folyamatainkat, anyagcserénket, só- és vízháztartásunkat. Számos betegség (daganatos betegségek, keringési betegségek, idegrendszeri betegségek) prevenciójának vagy kezelésének nélkülözhetetlen elemei. A zöldségeket nyersen vagy főzve is fogyaszthatjuk. Kutatások szerint a friss élelmiszerekből bevitt értékes anyagokat szervezetünk sokkal jobban tudja hasznosítani. Egy csésze forró levest kortyolgatva, mely sok-sok finom és értékes tápanyagokat tartalmazó zöldségből készült, sokat tehetünk hangulatunk és közérzetünk javítása érdekében.

 

 

Olajos magvak

 

Az olajos magvak, mint például a lenmag, a szezámmag, a tökmag vagy a dió fontos esszenciális (nélkülözhetetlen) zsírsavakat tartalmaznak. B-vitamin-tartalmuk idegerősítő, magas kalcium, cink és szelén tartalmuk mind immunrendszerünk, mind csontrendszerünk támogatói. Rostanyagaikkal emésztésünk segítségére állnak. Fogyasszuk hetente többször salátákhoz, süteménybe, házi kenyérbe, joghurtba keverve vagy reggeli pástétomnak.

 

 

Savanyított tejtermékek

 

A savanyított tejtermékek (natúr joghurt, kefir) rendszeres fogyasztása is fontos, mert ezek élőflórái kedvezően befolyásolják bélrendszerünk, ezáltal immunrendszerünk állapotát. Emésztőrendszerünk rendkívül összetett feladatot lát el, ha felborul az egyensúlya, betegségek sora indulhat el szervezetünkben. A bélben lévő mikroflóra védelmez minket a behatoló kórokozókkal szemben, a bélfal a káros anyagok felszívódásának védőgátja, valamint speciális immunsejtjei ellenanyagot termelnek, és segítenek eltávolítani az elpusztított mikroorganizmusokat.

 

 

Fűszernövények

 

Télen komoly szerepet kapnak a fűszernövények, melyek cserépbe ültetve, védett helyen tartva, a téli hónapokban is rendelkezésünkre állnak. Értékes összetevőiknek köszönhetően (például illóolajok, növényi festékanyagok, ásványi anyagok stb.) képesek serkenteni vagy nyugtatni az emésztést, antioxidáns tulajdonságúak, gátolják a baktériumok szaporodását és gyulladáscsökkentő hatásúak. Használjuk bátran a rozmaringot, a majoránnát, a zsályát, a kakukkfüvet, a különböző hagymákat és a kurkumát.

 

 

Melegítő hatású alapanyagok

 

A hideg beálltával egyre inkább kívánjuk a melegítő hatású ételeket, nyersanyagokat. Ilyenek például a fűszerek közül a csili, a gyömbér, a fahéj, a szegfűszeg, vagy a gabonák közül a barnarizs, a zab, a kukorica és a hajdina. Fogyasszunk naponta gabonakását - reggeliként energiával tölti fel szervezetünket -, teljes kiőrlésű kenyeret, gabonaköretet, gabonacsírát vagy házi müzlikeveréket, így könnyedén megtarthatjuk egészségünket, jó közérzetünket, nem fogunk fázni, és testsúlyunk sem gyarapodik.

 

 

Teák

 

A megfelelő mennyiségű folyadékbevitelről ilyenkor sem szabad megfeledkeznünk, hiszen így megőrizhetjük nyálkahártyáink nedvességtartalmát. A kiszáradt nyálkahártya nem tudja igazán felvenni a harcot a kórokozókkal szemben, ilyen esetekben sokkal gyakoribbak a felső légúti megbetegedések. Napközben kitűnő lehet egy csésze zöld tea, fehér tea, oolong tea, vagy maté tea. Alkaloidjaikkal (koffein, matein, teobromin) stimulálják idegrendszerünket, így enyhítik a szellemi és fizikai fáradtság tüneteit, és javítják hangulatunkat. Kiváló antioxidáns források is.

 

 

Méz

 

Teáink ízesítésére válasszuk a mézet. Magas az ásványi anyag-, aminosav-, a különféle B-vitamin-, a C-vitamin- és folsav tartalma. Napi egy kiskanállal való fogyasztása elősegíti a vérképződést, gyarapítja az immunrendszer vérképző sejtjeit. Méztermelőktől be lehet szerezni lépes mézet, melynek kitartó, alapos megrágásával tisztíthatjuk arc melléküregeinket és fogainkat.

Bár télen a természet néhány hónapos pihenőre vonul, immunrendszerünket nem hagyja cserben. Gazdagon biztosít friss, tápláló élelmet számunkra, hogy ne veszítsük el életerőnket, vitalitásunkat a hideg évszakban sem. Rajtunk múlik, mennyire vagyunk nyitottak és céltudatosak, hogy éljünk ezekkel a lehetőségekkel.

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Gének határozzák meg, ki az édesszájú

Gének határozzák meg, ki az édesszájú

Nem véletlen, hogy a kedves, szeretnivaló embereket gyakran az „édes” jelzővel illetjük és hogy a szerelmesek gyakran „Édesemnek” szólítják egymást.
Fogászati ügyelet Vásárhelyen

Fogászati ügyelet Vásárhelyen

Régóta várja Vásárhely lakossága, hogy fogászati ügyelet legyen a városban. Az önkormányzat pályázatát egy fogorvos házaspár nyerte el.
Csak nőknek - Egy nem szívesen fogadott vendég

Csak nőknek - Egy nem szívesen fogadott vendég

A hideg idő beköszöntével kellemetlen látogatója akadhat a hölgyeknek: ez a felfázás. Néhány jó tanács a gyógyszert magunkba tömködés helyett.
Ennivaló receptjeink - Angélától - Mákos omlós Karácsonyra

Ennivaló receptjeink - Angélától - Mákos omlós Karácsonyra

A Vásárhelyi Hírek háziasszonya Baracskay Angéla: "'Karácsonyra mindig vállalom a nemes feladatot, de a sütinek mindig van apropója. Okot pedig mindig találok rá. Leginkább azért, mert édességfüggő vagyok."
 

És ezt már olvasta?

Nemzetközi konferencia és Észak-afrikai professzorok Vásárhelyen
Nemzetközi konferencia és Észak-afrikai professzorok Vásárhelyen A Mezőgazdasági Kar első ízben rendez Erasmus Week rendezvénysorozatot, melynek apropója a Wellman Oszkár Nemzetközi Tudományos Konferencia.
 
Szeged, Tisza-part és SZIN-es buliforgatag készül
Szeged, Tisza-part és SZIN-es buliforgatag készül Már több, mint félszáz fellépő ismert az idei nyárzáró buli előadói közül. Ne feledjük: augusztus 28-31, Szegedi Partfürdő.
 
Elfogták a tavaly óta keresett vásárhelyi tolvajt
Elfogták a tavaly óta keresett vásárhelyi tolvajt Egy idős hódmezővásárhelyi nőt beengedett a lakásába, mivel segített neki a táskái cipelésében.
 
A Kosársuli már csak az 5-8. helyért folytatja a bajnokságot
A Kosársuli már csak az 5-8. helyért folytatja a bajnokságot A Veszprém remek csapatmunkával, demoralizáló triplákkal és szoros védekezéssel hasonló módon lerohanta a kezdés után a Vásárhelyi Kosársulit.
 
Az egészséges bőr, haj, köröm a táplálkozással kezdődik
Az egészséges bőr, haj, köröm a táplálkozással kezdődik Sokan a krémektől várják a csodát, pedig a bőr mégiscsak belülről épül: sejtjei a véráramon keresztül kapják a szükséges anyagokat, tehát szoros kapcsolatban van a vér- és nyirokkeringéssel, a belső szervekkel, az idegrendszerrel.
 
A szezon meccsének is beillő találkozó volt
A szezon meccsének is beillő találkozó volt Kétszeri hosszabbításba torkolló mérkőzést játszott egymással a Vásárhelyi Kosársuli és a Veszprém április 11-én este a Hódtói Sportcsarnokban.
 
Választás 2024 - Grezsa István
Választás 2024 - Grezsa István Április 11-én délután Hódmezővásárhelyen bejelentették, hogy Grezsa István indul a Fidesz-KDNP színeiben polgármesterjelöltként.