Kultúra, oktatásDiplomások diploma nélkül

2011. január 7., péntek
 

Szabó Gábor rektor: „A középiskolák egyik legfontosabb feladata lenne az idegennyelv elsajátításának nemcsak a fontosságára felhívni a figyelmet, hanem tenni is a tudás megalapozásáért.”  Vásárhelyen a végzettek 30 százaléka kapott diplomát.

 

A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karától január 7-én délelőtt a Mozaik Kamarateremben vettek ünnepélyes búcsút a végzősök, akik már az úgynevezett Bolognai folyamat részeként, az Európai Uniós előírásoknak megfelelően 6+1 félévet töltöttek az egyetemen. Valójában a kötelező hetedik félév már a gyakorlati képzés része. A koncepció célja, hogy a friss diplomások kikerülve a valós gazdasági életbe, jobban megállják a helyüket. Prof. Dr. Szabó Gábor a Szegedi Tudományegyetem rektora is részt vett a Mezőgazdasági Kar diplomakiosztó ünnepségén A hírportálunknak adott interjúban megerősítette, a gyakorlatorientált képzés mellett, vitathatatlan a nyelvismeret fontossága. Az elhelyezkedés, az érvényesülés egyik mozgatórugója. Mint mondta, sokkal szélesebb lesz a diplomával rendelkezők szakmai látóköre. Kérdésünkre visszautasította azokat a sajtóban is hallható elképzeléseket, hogy ne legyen a diploma feltétele a nyelvvizsga: „Miért visszafelé akarunk valamit, miért nem a megoldásért teszünk inkább?” tette fel a kérdést, majd hozzáfűzte, a középiskolák feladata megerősíteni a nyelvi képzést. A rektor példaként említette, hogy a rendszerváltást megelőzően az iskolában évekig tanultuk az oroszt, a kényszernek köszönhetően nem sok eredménnyel. Nem szabad megint ebbe a hibába esni. Az idegennyelvi óraszámok mindenütt megvannak, már csak sok helyen az igazi nyelvtanítás hiányzik, de úgy hogy  a diák se érezze kényszernek. A rektor határozottan kijelentette, elsősorban nem az egyetemen, hanem a középiskolákban kell megalapozni az idegennyelv ismeretét, de a valóban használható nyelvtudásra van szükség. Hozzátette, az egyetemi keretek között a már megszerzett nyelvtudás szakmai, képzés-specifikus nyelvtudássá szélesítése a feladat.

A január 7-i 49. Diplomakosztó ünnepségen a kézfogás mindenkinek járt, de diplomát a 86 végzősből csak 26-an kaphattak. Ugyanis csak ennyien rendelkeznek középfokú nyelvvizsgával, amely a diploma megszerzésének egyik feltétele. A 30 százalékos arány megfelel az országos átlagnak, sőt egy-két százalékkal jobb is annál, ami valószínű annak köszönhető, hogy Idegen Nyelvi Kabinet és akkreditált nyelvvizsga központ is működik a karon.

 

Olvassa el ezt is!

Ütős hétvége a Hódtóiban

Ütős hétvége a Hódtóiban

Május 9-én a Hódtói Sportcsarnokban rendezte meg a Hódmezővásárhelyi Box Club a II. Szalkai László-emlékversenyt.
A 10. helyen zárt a Kosársuli

A 10. helyen zárt a Kosársuli

Saša Vejinović: "Hullámzó szezonon vagyunk túl, amiből nagyon sokat kell tanulnunk és a tanulságot levonnunk.”
Kilenc vásárhelyi érmes helyezés

Kilenc vásárhelyi érmes helyezés

Gerendáson rendezték meg a VIII. Fehér Kupa és VIII. Spárta Kupa nevű ITF Taekwon-do versenyt.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

Családi események Hódmezővásárhelyen 2026

2026. 20. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 

És ezt már olvasta?

Pünkösdölő a Tájházban
Pünkösdölő a Tájházban A Bessenyei Ferenc Művelődési Központ színes népi programmal várja a vásárhelyieket május 23-án délután 3-tól 5-ig, Pünkösd alkalmából.
 
Civil- és sportszervezeteket támogattak
Civil- és sportszervezeteket támogattak Hódmezővásárhely Önkormányzata 37,5 millió forinttal támogatta a helyi egyesületek működését. Idén megemelt kerettel, összesen 40 millió forintot osztottak ki.
 
Elhunyt Kőszegfalvi Ferenc
Elhunyt Kőszegfalvi Ferenc

Kőszegfalvi Ferenc Hódmezővásárhely egyik ismert helytörténésze, bibliográfusa és helyismereti kutatója volt, aki sokat tett a város történetének dokumentálásáért.

 
Van mit javítani a mezőgazdaság jelenlegi állapotán
Van mit javítani a mezőgazdaság jelenlegi állapotán Problémák vannak a földtörvénnyel; kihasználatlan uniós támogatások; művelési rendszerek felülvizsgálata; aszály; politikamentes agrárkamarák. Bóna Szabolcs sajtótájékoztatója.
 
Az agrárium ünnepe
Az agrárium ünnepe Május 14-én délelőtt megnyitotta kapuit a XXXII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok, Magyarország egyik legjelentősebb agrárszakmai rendezvénye.
 
Az agrárszakma háromnapos ünnepe
Az agrárszakma háromnapos ünnepe A XXXII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokat május 14–16. között rendezik Hódmezővásárhelyen, a Hód-Mezőgazda Zrt. Kiállítási Centrumában.Részletes program.
 
Lengyel testvérvárosi látogatás
Lengyel testvérvárosi látogatás Lengyelországban május 3-a az Alkotmány napja, (1791-ben) az Európában első, modern alaptörvényt ünneplik.