Kultúra, oktatásBudapest után Vásárhelyen lesz a nagyszabású kiállítás

2018. május 27., vasárnap
 
Budapest után Vásárhelyen lesz a nagyszabású kiállítás

Június 3-án 12 órakor nyílik a Tornyai János Múzeummal és Kovács Gábor Művészeti Alapítvánnyal közös, Vásárhelyi művészélet 1900-1990 című kiállítása a közgyűjteményben.

 

 

 

 

 

 

Ez a kiállítás Budapesten a Várkert Bazárban volt látható február 8. és április 29 között – a tárlaton a vásárhelyi művészeti életet mutatták be. A kiállítás kurátorai: Nagy Imre és Marosvölgyi Gábor művészettörténészek voltak. (Erről ITT írtunk!)

 

A kiállítás - amely június elejétől már a vásárhelyi művészkedvelők számára a Tornyaiban is elérhető lesz - festményeket, szobrokat és grafikákat egyaránt felvonultató anyaga nem csak az alföldi festészet 19. század második felében kezdődő kibontakozását, a 20. század elején összeálló hódmezővásárhelyi művészcsoport prominens képviselőit (Tornyai János, Rudnay Gyula, Endre Béla, Pásztor János), a két világháború közötti vásárhelyi művészeti életet és a mártélyi művésztelep kialakulását mutatja be, hanem az 1954-től induló hódmezővásárhelyi tárlatok korszakát, a helyi művészeket (Kohán György, Kurucz D. István, Németh József, Szalay Ferenc) és a rendszeres kiállítókat (Barcsay Jenő, Tóth Menyhért) is, közel 100 évet felölelve, a 20. század kezdetétől egészen a rendszerváltás időszakáig.

 

A főként a Tornyai János Múzeum gyűjteményéből válogatott, a Szépművészeti Múzeum–Magyar Nemzeti Galéria, a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a szentesi Koszta József Múzeum, a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum és magángyűjtők anyagával kiegészített (a Tornyai János Múzeum összes termében) látható kiállítás július végéig látogatható.

 

A kiállítás kapcsán a város képzőművészeti életének néhány kulcsmozzanatát érdemes összefoglalni.

 

Hódmezővásárhely Szolnok és Kecskemét mellett az alföldi művészet harmadik legjelentősebb központja volt.  A friss, nyugat-európai irányzatokat ismerő és követő „neósok” Kecskeméten hoztak létre művésztelepet Iványi Grünwald Béla (1867–1940) vezetésével, a szolnoki művésztelepen alkotók között pedig a művészi irányzatok változatossága volt a jellemző.  Hódmezővásárhelyen Endre Béla jelenléte és művészeti szervező tevékenysége biztosította a képzőművészeti folytonosságot egészen 1928-ban bekövetkezett haláláig, de az itteni művészeti élet kibontakozásában komoly érdemei voltak a Párizsból hazatért fiatal Tornyai Jánosnak (1869–1936) is, aki olyan mestereket tudott maga köré gyűjteni, mint az említett Endre Béla (1870–1928) és Rudnay Gyula (1878–1957) festőművészek, valamint a szobrász Pásztor János (1881–1945).

A 20. század második felében Hódmezővásárhely kiemelten a művészeti élet fókuszába került. A második világháborút követően alapvetően átrendeződött a magyarországi képzőművészeti szcéna, a fővárostól távoli Hódmezővásárhelyen pedig némileg ki lehetett szabadulni a szocialista realizmus béklyójából. Nem véletlen, hogy a budapesti Képzőművészeti Főiskola akkori tanárai, a vásárhelyi születésű Kurucz D. István (1914–1996) festőművész és Szabó Iván (1913–1998) szobrászművész hallgatóikat nyári művésztelepre ide hozták. Ezzel – előzetes szándékuktól függetlenül – biztosították a hódmezővásárhelyi műhely szakmai utánpótlását, és megteremtették a Vásárhelyi Őszi Tárlatok képzőművészeti hátországát. Az 1954-es első Vásárhelyi Őszi Tárlat eredeti koncepciója szerint meghívásos kiállítás volt, mely bemutatkozási lehetőséget kívánt biztosítani a Vásárhelyen élő, a Vásárhelyről elszármazott és a nem itt élő, de a városban vagy Mártélyon rendszeresen alkotó művészeknek, de az évek soránVásárhelyen letelepedett művészek, mint Németh József vagy Szalay Ferenc baráti kapcsolataik révén az Őszi Tárlatokhoz vonzották Budapesten élő kollégáikat és nemzedéki társaikat is. A tárlatokon kiállítók köre az évek során fokozatosan kibővült, így kerülhet sor2018-ban immár 65.  alkalommal  Őszi Tárlat megrendezésére Vásárhelyen.

„Magyarországon a képzőművészet terén […] kristályosodási góc lett Hódmezővásárhely, ahol úgy látszik, egészséges, ép gyökerű hagyományok éltek. Innen indult ki képzőművészetünk ama szellemi áramlata, amelyet néha túlságosan dicsérően, olykor gúnyosan emlegetve — de egyre inkább számon tartva »vásárhelyi iskolának« neveznek. A három oszlopot, ami ezt az immár országos méretűvé nőtt épületet tartja — a vásárhelyi iskolát —, három művésznek köszönhetjük. Közülök csak az egyik vásárhelyi születésű, Kurucz Dezső István festőművész, az »alapító«. Szabó Iván szobrászművész a »telepítő« és Kohán György festőművész, a nagy magányos alkotó, nem itt született.“ – Galyasi Miklós a Tornyai János Múzeum egykori igazgatója, az Őszi Tárlatok kezdeményezője

 

 

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Fókuszban Hódmezővásárhely kerámiaművészete és kerámiaipara

Fókuszban Hódmezővásárhely kerámiaművészete és kerámiaipara

A korábban a budapesti Vigadóban bemutatott tárlat reprezentatív válogatást nyújt az idén húsz esztendős Kerámia Szimpózium anyagából. Képekkel.
Sok szállal kötődött Vásárhelyhez Nagygyörgy Sándor

Sok szállal kötődött Vásárhelyhez Nagygyörgy Sándor

A festő- és fotóművész hagyatékából nyílt kiállítás Pörbölyön, a Gemenc Zrt. Ökoturisztikai Központjában. A hagyatékának egy részét a Tornyai Múzeum őrzi.
Tavaszköszöntő Mártélyon

Tavaszköszöntő Mártélyon

Részletes program.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024

Családi események Hódmezővásárhelyen 2024

2024. 9. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 

És ezt már olvasta?

Tizedik Kosársuli győzelem
Tizedik Kosársuli győzelem Régi idők hangulatát idézte a Hódtói Sportcsarnokban a Vásárhelyi Kosársuli. A zsúfolásig telt lelátók előtt remek játékkal legyőzte a Veszprémet.
 
Pro Urbe díj és Signum Orbis Honorantis kitüntetés 2024.
Pro Urbe díj és Signum Orbis Honorantis kitüntetés 2024. Idén három Pro Urbe és két Signum Orbis Honorantis elismerést adományoztak március 15-én a díszközgyűlésen.
 
Két bronzérem az Országos Táncversenyen
Két bronzérem az Országos Táncversenyen Dabason, az Obo Arénában a Ritmuscsapatok Országos Táncversenyén két kategóriában indult a hódmezővásárhelyi Stars Of Hope Táncstúdió.
 
A paléi szikes földtől és tanyától a miniszteri bársonyszékig
A paléi szikes földtől és tanyától a miniszteri bársonyszékig Tanulmánykötet jelent meg a napokban Takács Ferenc egykori iparügyi miniszter, földművelésügyi államtitkár, szociáldemokrata politikus életútjáról.
 
Tűz volt a Nyár utcában
Tűz volt a Nyár utcában Vásárhelyen a Nyár utcában tűz ütött ki egy 25 négyzetméteres épületben. A tűz a szomszédba is átterjedt.
 
Szívvel-lélekkel harcoltak minden labdáért és pontért
Szívvel-lélekkel harcoltak minden labdáért és pontért Hihetetlen fordítással nyert a közvetlen rivális Nagykőrös otthonában szombat este a Vásárhelyi Kosársuli.
 
Nem szakadt meg a győzelmi sorozat
Nem szakadt meg a győzelmi sorozat Az NB I/B Zöld csoportjának 22. fordulójában, március 2-án Egerben, az Eszterházy SC vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli.