Kultúra, oktatásA szikáncsi aranylelet ismét hazatért

2014. január 31., péntek
 

Az 1439 darabból álló szikáncsi aranykincs az ország legjelentősebb hunkori pénzlelete, a második helyezett 800 darabos érméből áll. Ez is jól demonstrálja, hogy a Kárpát Medence, Magyarország gazdag régészeti leletekben, amire oda kell figyelnünk, mondta L. Simon László a szikáncsi aranylelet kiállításának megnyitóján.

 

Képünkön Bokorné Nagy Katalin régész, aki a feltárást vezette és L. Simon László (Fotó: VH)


Az Országgyűlés Sajtó és Kulturális Bizottságának elnöke, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke azt is elmondta,a vásárhelyi kiállítás arra is felhívja a figyelmet megnőtt az illegális kincskeresők száma Magyarországon. Ellentétben Jozó Erzsébettel, aki leadta a vásárhelyi határban talált érméket, ma Magyarországon elképesztő méretű az régészeti leletek illegális kereskedelme, elég, ha a legjelentősebb online kereskedésekre feltett kínálatot nézzük. Mint mondta, ugyanakkor ez a kiállítás arra is példa, hogy jó irányú a kormányzat törekvése, hogy a helyi kiállítóhelyek az önkormányzatok kezelésébe kerüljenek. Ebben egyébként példaértékű Hódmezővásárhely, állapította meg L. Simon László.

Azt is elmondta, jogszabály módosítást javasolnak, hogy az eddig nagy fővárosi múzeumok, mint például a Nemzeti Múzeum raktáraiban őrzött és soha ki nem állított régészeti leletek a megtalálás helyén, a helyi múzeumokban legyenek kiállítva.           

 

A január 31-én délután tartott megnyitón Torbágyi Melinda, a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárának főosztályvezetője  alapos szakmai ismertetője során a megjelenteknek elmondta, a kincs 97 százalékát II. Theodosius solidusai alkotják, emellett Honorius, valamint III. Valentinianus érméi fordulnak elő benne. Az igen nagy tisztaságú, 23 karátnál is finomabb érméket a 420-440-es évek között verhették. A verdefényes, vagyis a még használatba nem került nagy mennyiségű, azonos lelet arra utal, hogy a pénz nem összegyűjtésből ered, hanem valószínűleg a hun fejedelmi udvarba császári adónak szánták. Torbágyi Melinda hasonlatként elmondta, évi 6000 font volt a provincia adója, a szikáncsi kincs együttvéve 20 fontot tesz ki.  

 

A megnyitó után Torbágyi Melindát a Vásárhelyi Hírek arról kérdezte, vajon mennyi érmelelet van a Nemzeti Múzeum raktáraiban, amelyek akár a helyi múzeumok látnivalóit  gazdagíthatná? Az éremtár főosztályvezetője nem bocsátkozott becslésekbe sem, de azt elmondta, feltétlen különbséget kell tenni a régészeti leletek között. Nem vált ki minden lelet például olyan helyi érdeklődést, mint a szikáncsi. Sokszor közrejátszik az is, ha valamilyen helyi sajátosság, történet kapcsolódik a leletekhez. A helyi kiállítóhelyeknél sok más, például biztonsági szempontokat is figyelembe kell venni. Végül példaként felhozta a most megnyílt kiállítás anyagát. Mint mondta, háromféle az itt látható 54 pénzérme, vagyis a többi 1385 egyforma. Vagyis semmi értelme ilyen mennyiségben kiállítani.     

 

A zártkörű megnyitón – mint képeinken is látható - részt vett Jozó Erzséber családja is.

A kiállítás mától látogatható. A tárlaton több mint félszáz darabot mutatnak be az aranyérmékből, de a látogatók korabeli újságcikkek, jegyzőkönyvek és egy híradófelvétel segítéségével megismerhetik a kincs megtalálásának körülményeit. Sőt az 1963 novemberében 1000 érméből a Tornyaiban nyílt első kiállításon az egyik aranypénz eltűnésének történetét is.

 

Kapcsolódó cikkünk

 

Hová tűnt egy aranypénz?

 

Olvassa el ezt is!

Nyáron kezdődik az új-kishomoki csatornázás

Nyáron kezdődik az új-kishomoki csatornázás

12 kilométer csatorna épül Új-Kishomokon. Az építkezések várhatóan jövő év végére fejeződnek be. A csatornázással egy időben a szennyvíztisztító telepet is fejlesztik.
Végső búcsú Ferrari Violettától

Végső búcsú Ferrari Violettától

Február 8-án, szombaton vesznek végső búcsút a vásárhelyi születésű Ferrari Violettától. A Jászai Mari-díjas színésznőt a református egyház szertartása szerint a budaörsi új temetőben búcsúztatják.   
A mártélyi tájat és az ott megélt közösségi élményeket megörökítő művek tárlata

A mártélyi tájat és az ott megélt közösségi élményeket megörökítő művek tárlata

Mindössze két hétig látható a május 11-én megnyílt Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor idei beszámoló kiállítása.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024

Családi események Hódmezővásárhelyen 2024

2024. 18. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 

És ezt már olvasta?

Ballagás és sárgulás a Mezőgazdasági Karon
Ballagás és sárgulás a Mezőgazdasági Karon Május 17-én a ballagási ünnepség után, délután a sárgulási fogatos menet végigvonulva a városon a végzősök jelképesen búcsúztak Vásárhelytől, amely befogadta őket. Képekkel.
 
Az álattenyésztés háromnapos ünnepe - összegzés
Az álattenyésztés háromnapos ünnepe - összegzés 35 országból érkeztek vendégek és érdeklődők, hogy megnézzék a 31. kiállítást, amit a három nap alatt 54 028-an kerestek fel.
 
Vásárhelyi ITF Taekwon-do sikerek
Vásárhelyi ITF Taekwon-do sikerek Gerendáson rendezte meg a Spárta Taekwon-do Klub a VII. Fehér Kupa és VII. Spárta Kupa nevű ITF Taekwon-do versenyt. Eredményekkel.
 
Lucien Hervé kiállítás Zürichben
Lucien Hervé kiállítás Zürichben A kiállításon az Elkán László néven, Hódmezővásárhelyen született fotográfus életművéből már ismert és korábban be nem mutatott fényképek láthatók.
 
Vásárhelyen járt a honvédelmi miniszter
Vásárhelyen járt a honvédelmi miniszter A kadétiskola a dél-magyarországi régió egyik kiemelt katonai nevelő-oktató intézménye lesz. A tervek szerint a 2026-27-es tanévben indulhat el.
 
Elhunyt Vásárhely mecénása
Elhunyt Vásárhely mecénása 1998-ban vásárhelyi születésű férje halála után költözött a városba, amelyet második szülőföldjének telkintett. Életének 88. évében tért örök nyugalomra.
 
Az 5. helyen végzett a Kosársuli
Az 5. helyen végzett a Kosársuli Lejátszotta utolsó mérkőzését a 2023/24-es szezonban a Vásárhelyi Kosársuli. Kettős sikerrel szerezte meg az 5. helyet az NB I/B Zöld csoportjában.