Kultúra, oktatásA felvidéki kitelepítés emléknapja

2015. április 9., csütörtök
 
A felvidéki kitelepítés emléknapja

Magyarország szovjet megszállásának hetvenedik évfordulójára, illetve a Felvidékről kitelepítettek emléknapja alkalmából rendhagyó tanórán mutatja be Nagy Gyöngyi, az Emlékpont történésze a felvidéki magyarok II. Világháborút követő sorsának alakulását április 10-én, pénteken 10 órakor az Emlékpontban.

 

 

A felvidéki magyarság második világháború utáni sorsa szempontjából perdöntőnek bizonyult, hogy a szövetséges hatalmak már a háború alatt elfogadták a londoni emigrációban működő csehszlovák kormánynak azon a elképzelését, miszerint Csehszlovákiát a 1938-as határai között ‑ a felvidéki magyar területeket is visszakapva ‑ újítsák fel és olyan nemzetállamot teremtsenek, amelyből hiányzik a nem szláv lakosság. A német kisebbség kitelepítésén túl a „magyarkérdés” végleges megoldását is szorgalmaztál Benešék a Szovjetunió és az ottani kommunista emigránsok támogatásával.

 

Szlovákiában már 1944 közepétől kibontakozott a magyarellenes hisztéria, az első magyarellenes intézkedéseket az 1944 augusztusában kirobbant szlovák nemzeti felkelés idején hozták meg. A Moszkvában megalakult új kormány 1945 elején Kassára tette székhelyét. Az április 5-én itt meghirdetett kormányprogram kimondta a csehek és a szlovákok egyenjogúságát, miközben a németeket és a magyarokat a kollektíven háborús bűnösé nyilvánította. Beneš 1945. augusztus 2-án kiadott elnöki dekrétuma automatikusan megfosztotta a szlovákiai magyarokat állampolgárságuktól, juttatásaiktól, és előírta mind az állami- mind a magánalkalmazottak elbocsátását.

 

A hatalom nyílt nacionalizmusának első megnyilvánulása volt a pozsonyi magyarok elűzése 1945 májusában. Közben megindult a magyarok "közmunkára történő" deportálása; a több hullámban végrehajtott akcióban több mint kétszáz falu teljes lakosságát, legalább 44 ezer embert (férfiakat, nőket, gyerekeket és öregeket) szállítottak fűtetlen marhavagonokban Csehországba. A magyarok kényszerközmunkára való elhurcolása része volt a Magyarország ellen indított nyomásgyakorlásnak, amelynek célja az ún. lakosságcsere-egyezmény végrehajtása volt. Az 1947. április 12-én megkezdődött kitelepítés (ezen nap a Felvidékről elűzöttek emléknapja) következtében közel 77 ezer magyar volt kénytelen a szülőföldjét elhagyni.

 

Olvassa el ezt is!

Ismét terítéken a tankönyv

Ismét terítéken a tankönyv

Éppen egy olyan elemet változtatnak meg a rendszerben, amit annak idején az egyik előnyének tartottak. Az is változás, hogy később kell fizetni a szülőknek.
Ez a nap a Wass Albert Kört ünnepli

Ez a nap a Wass Albert Kört ünnepli

A hódmezővásárhelyi Irodalompártoló Egyesület a hazai és a határon túli közvélekedést figyelmen kívül hagyva, következetesen ápolja  emlékét, irodalmi munkásságát.
Április 16. - A holokauszt magyar áldozatainak emléknapja

Április 16. - A holokauszt magyar áldozatainak emléknapja

A vásárhelyi zsinagóga órája mind a mai napig azt az időpontot, 10 óra 10 percet mutatja, amikor 1944. június 16-án elhurcoltak a városból 737 zsidó polgárt.

Új pályázatot kell kiírni a vásárhelyi buszközlekedésre

Új pályázatot kell kiírni a vásárhelyi buszközlekedésre

Januárban döntöttek, hogy közbeszerzési eljárást írnak ki a szolgáltatás ellátására, valami miatt csak március 19-én tették közzé, kéthetes beadási határidővel.
 

És ezt már olvasta?

Kazinczy-érmes lett a vásárhelyi Szántó Emese
Kazinczy-érmes lett a vásárhelyi Szántó Emese A Kazinczyról elnevezett „Szép Magyar Beszéd” versenyt, amely az eltelt hat évtized során országos mozgalommá vált.
 
Vásárhelyi lett idén az Év tűzoltója
Vásárhelyi lett idén az Év tűzoltója Április 26-án az Országos Rendőr-főkapitányság székházában a rendőrség és a tűzoltók  védőszentjének napjáról.
 
Adatgyűjtés applikációkon keresztül: valóban aggódnunk kell?
Adatgyűjtés applikációkon keresztül: valóban aggódnunk kell? A telefonos alkalmazások felhasználói viselkedést követő algoritmusai még mindig kevésbé ismert területnek számítanak.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024 2024. 15. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Deja Vu Fesztivál 2024 - Alakul a fellépők névsora
Deja Vu Fesztivál 2024 - Alakul a fellépők névsora Június 6-7-8-án, Szegeden az Újszegedi Partfürdőre ismét érkezik az ország legnagyobb időutazása, a Deja Vu Fesztivál
 
Kosarakban gazdag meccs volt
Kosarakban gazdag meccs volt Április 21-én este a Dunaharaszti otthonában lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport 5-8. helyéért zajló küzdelmeinek első meccsén.
 
Majális 2024
Majális 2024 Kétnapos program a Népkertben. Városkártyával egy alkalommal ingyen sör/virsli a felnőtteknek, ingyen vattacukor és ugrálóvár a gyerekeknek.Részletes pr ogram.